Izvor: oslobodjenje.ba
Online mediji u Bosni i Hercegovini često nailaze na probleme kada je riječ o plasmanu sadržaja na društvenim mrežama.
Naime, pojedine društvene mreže poput Facebooka, koje služe kao nezamjenjiv kanal distribucije sadržaja, bez smislenih objašnjenja i logike određeni sadržaj označavaju kao neželjen sadržaj i time krate domet objava, ali i samu vidljivost medija na društvenim mrežama, što u konačnici nanosi i ekonomsku štetu medijima.
Kako bi pomoglo medijima da se izbore sa ovim problemom, Vijeće za štampu i online medije u BiH je jučer u Sarajevu prestavilo formu za prijavljivanje kršenja slobode medija na platformama društvenih mreža za novinare/ke.
– Vijeće za štampu i online medije u BiH u proteklom periodu je uspostavila online formu koja je dostupna na našoj web stranici. Forma je namijenjena svim medijima u BiH koji dožive bilo kakve probleme kada su u pitanju društvene platforme. Naime, u kontaktima sa medijima smo do sada dobili informacije da su medijima platforme često ograničavale pristup, kazali su iz Vijeća za štampu i online medije u BiH.
Facebook stranice medija su najčešće doživljavale različite vrste restrikcija u smislu da mediji nisu mogli plaćati dodatno oglašavanje na određenim objavama. Sami mediji su bezuspješno pokušavali riješiti taj problem sa platformama.
– Upravo smo pokušali iskoristiti poziciju Vijeća kao medijatora između medija i nezadovoljnih čitalaca, kroz mehanizam samoregulacije i žalbenu proceduru Vijeća, odnosno odluke Žalbene komisije Vijeća koja svako konkretno kršenje analizira i utvrđuje da li je zaista došlo do ugrožavanja prava na slobodu izražavanja konkretnog medija, pojašnjavaju iz Vijeća.
Tim odlukama, navode, imaće argument više u kontaktu sa platformama. Iz Vijeća se nadaju da će na ovaj način uspjeti pomoći medijima da se uspješnije izbore sa samim aktivnostima kada je riječ o drušvenim platformama i da doživljavaju što manje situacija koje im u konačnici nanose ekonomsku štetu.
Foma se nalazi na zvaničnoj web stranici Vijeća za štampu i online medije BiH.